co nowego w menu

Kto nasadził tyle szadzi, czyli podsumowanie stycznia 2015

Zapraszamy na krótkie podsumowanie stycznia w Dobrym słowniku.

STATYSTYKI

Jeśli przemawiają do Ciebie głównie liczby, to oto dwie statystyki (ta pierwsza widoczna też na stronie głównej słownika), z których jesteśmy szczególnie dumni:

  • przekroczyliśmy liczbę 140 000 synonimów i wyrazów bliskoznacznych w serwisie (to przyrost o kolejne 10 000 w ciągu miesiąca),
  • przekroczyliśmy liczbę 60 000 jednostek leksykalnych zanotowanych w słowniku.

szadz_4

JĘZYKOWE ZAGWOZDKI

Ciekawe problemy, które rozstrzygnęliśmy w poradni językowej Dobrego słownika, układają się w taką historyjkę:

  • gdy podano nam do pizzy keczup (ketchup?),
  • przypięliśmy pinezkę (pineskę?) na mapie na ścianie
  • i postanowiliśmy kolejny lunch zjeść w katarskiej Ad-Dausze (Dosze?).

A katarski brązowy medal naszych szczypiornistów tak nas ucieszył, że uczyniliśmy bardziej czytelnym spis reguł językowych na stronie Kompendium dobrej polszczyzny oraz dodaliśmy dwie nowe reguły:

NOWE HASŁA

W pierwszej kolejności rozwiewamy wątpliwości zgłaszane przez abonentów, ale w Dobrym słowniku przybyło też parę haseł dzięki zgłoszeniom użytkowników niemających abonamentu, m.in.:

szadz_3

Na przykładzie tego ostatniego hasła łatwo pokazać, jak w słowniku żywym i rozwijanym można na bieżąco rejestrować zachodzące zmiany znaczeniowe. Definicja burleski w papierowych słownikach odstaje od rzeczywistości, o czym mówią m.in. w tym nagraniu w radiowej Jedynce. W dobrosłownikowym haśle redaktor słownika dodatkowo znakomicie uzupełnił definicję przykładami użycia (o ich roli pisaliśmy w tym wpisie na blogu).

DODATKOWO

  • stworzyliśmy nową stronę przedstawiającą Dobry słownik, jego redaktorów i historię jego powstania;
  • poprawiliśmy wygląd bloga (tło, czytelność czcionki, duże zdjęcia)

Tak oto kolejny miesiąc misja trzech słownikowych muszkieterów („służyć Jej Królewskiej Mości, czyli użytkownikom”) jest realizowana. W najszybciej się rozwijającym i jedynym słowniku na życzenie — Dobrym słowniku.

A jeśli chcesz na bieżąco rozwiewać swoje wątpliwości językowe oraz zyskać dostęp do zamkniętych treści Dobrego słownika (w tym internetowego słownika poprawnej polszczyzny), to pamiętaj, że abonament zaczyna się już od 27 zł.

Zobacz ofertę.

 

Najnowsze komentarze