smaczki językowe

Czy jesteś mondry? O błędach w quizach

Szykuję sobie powoli wpis obalający mity dotyczące najczęstszych błędów w języku polskim i zawierający ranking tych faktycznych błędów. Zanim jednak o tym napiszę, podzielę się z Wami swoimi niezwykłymi odkryciami na drodze quizowego oświecenia.

Quizy są w Internecie niezwykle popularne. Inna rzecz, że w treści pytań pojawiają się nieraz błędy logiczne. Ciekawe, że błędy logiczne w komunikatach systemowych to rzecz typowa i mało kogo już wzruszająca. Na przykład

błąd_w_czasie_raport_błędów(Interesuje mnie, czy błąd podczas nawiązywania połączenia z usługą „Raportowanie błędów” będzie można potem zaraportować…).

Co innego quizy w Internecie. One budzą emocje i bywają odwiedzane masowo. Czytelnicy (quizowicze) od razu wyłapują i krytykują wszelkie błędy; wniosek: stworzenie dobrego jakościowo quizu wcale nie jest takie proste, jak może się wydawać. A w quizach dotyczących błędów językowych wałkuje się w kółko to samo. Takie evergreeny ortografii…

QUIZ — MISTRZOSTWO ŚWIATA

„Czy potrafisz napisać poprawnie 10 najczęściej błędnie pisanych wyrazów?” — zostałem zapytany na pewnej stronie internetowej. Na początku było nawet ciekawie: Koleżanka Kasi ma bardzo _________ płaszcz. Do wyboru:

  • orginalny,
  • oryginallny,
  • oryginalny.

I tak sobie klikałem do pytania szóstego, w którym zostałem zaskoczony: Für diesen Job ist Flexibilität die wichtigste ___ Do wyboru:

  • Vorraussätzung
  • Voraussetzung
  • Voraussatzung

E tam, nie ma się co czepiać, nigdzie nie było napisane, że pytania tylko polszczyzny mają dotyczyć. Gorzej jednak zrobiło się przy pytaniu ósmym:

quiz_czy_poprawnieWybrać można było tylko jedną odpowiedź, a przecież poprawne są dwie z powyższych. Szczegółowo można sobie o tym poczytać oczywiście w Dobrym słowniku.

Pytanie dziewiąte nie miało błędów w odpowiedziach, ale za to…

quiz_czy_poprawnie_Zdanie…miało kulawe zdanie, które należało uzupełnić. Chyba że twórcy chodziło jednak o to, żeby pogoda została w domu (!).

A teraz najlepsze. Z premedytacją odpowiedziałem niepoprawnie na wszystkie pytania. Moim oczom ukazał się ekran informujący mnie, że

wynik_quizuNo proszę! Jaki sukces. Na dodatek mojego „wyniku już nie da się już wiele poprawić”. Ekran końcowy zawiera trzy błędy, dwa z nich zaznaczyłem na czerwono. Znajdziecie trzeci?

TEST NA INTELIGENCJĘ

Wiem już, że w pisowni jestem niezły. A jak z moim IQ? Wybaczcie, nie dałem rady. Choć Einstein mówił do mnie, że „sprawdzić swoje IQ — to zabawne”, to wymiękłem na pytaniu numer 2:

test_na_intel

Otrzymasz nazwę zwierzęta… Może nazwę kurczęta, cielęta lub jagnięta. I przyklasną ci — bądźmy konsekwentni — wszystkie kurczęcia, cielęcia, jagnięcia. Czyli zwierzęcia. Pisałem niedawno o tym, po co tabelki odmiany rzeczowników słowniku. Zapomniałem tam napisać, że przydadzą się twórcom quizów. Jak też pewna reguła w Dobrym słowniku.

Skąd taka popularność quizów? Czy stąd, że one właśnie z natury są pseudoquizami, tzn. tak naprawdę nie sprawdzają niczego, a są zlepkiem losowo dobranych pytań? Czy rozwiązanie takiego quizu to pseudonaukowe utwierdzanie się, że jestem „inteligentny, że ho-ho”?

No i powiedźcie sami, czy nie lepiej układać „testy mózgu doktora Einsteina” niż takie dobrosłownikowe quizy jak ten i ten? Człowiek się nie narobi, a zasięg, szery i lajki zyska.

Najnowsze komentarze