Quiz: takie proste formy… ale od czego?

Poprzedni quiz charakteryzował się tym, że podane tam formy wydawały się niezwykłe, ale jednak wyrazy podstawowe dla nich były dość proste i oczywiste (gdy już się je poznało). Możecie przypomnieć go sobie tutaj. Dziś podobna zabawa, ale tym razem to formy w quizie są proste i oczywiste, odpowiedzieć zaś należy, jaki wyraz reprezentują.

Zanim jednak przejdziemy do quizu, dajmy sobie przyzwolenie na chwilę poszerzenia horyzontów. Dzięki temu i ten quiz stanie się ciekawszy.

Jeśli chcemy dokonać niepełnej syntezy fleksyjnej wyrazu człowiek (niepełnej, gdyż podamy tylko niektóre jego formy), to w liczbie pojedynczej nic zaskakującego się nie dzieje. Mamy tam (nie widzę) tego człowieka, (mówię o) tym człowieku. Całkiem regularna odmiana. Ale już w liczbie mnogiej: (nie widzę) tych ludzi, (mówię o) tych ludziach. Formy kompletnie inne, choć wciąż od tej samej formy podstawowej. Mamy tu do czynienia z czymś, co fachowo nazywa się supletywizmem.

W quizie poniżej większość form jest właśnie (w większym bądź mniejszym stopniu) supletywna. To znaczy różnią się dość znacznie (nieregularnie) od swojej formy podstawowej.

 

QUIZ

Poniżej znajdziesz dziesięć słów, do których należy podać ich wyrazy podstawowe. Twoim zadaniem jest zatem dokonanie analizy fleksyjnej (opisanej w poprzednim quizie). Większość poniższych form jest supletywna (jak to opisano powyżej).

 1. tchu — ………………………………….,
 2. zmarł — ………………………………….,
 3. wymionom — ………………………………….,
 4. szczenięciu — ………………………………….,
 5. łżesz — ………………………………….,
 6. dmę — ………………………………….,
 7. wściekną — ………………………………….,
 8. krokwią — ………………………………….,
 9. czerwiach — ………………………………….,
 10. klną — ………………………………….,

 

ODPOWIEDZI

(na linkowanych stronach znajdziesz te formy w przykładach użycia)

 1. tchu — odpowiedź,
 2. zmarł — odpowiedź,
 3. wymionom — odpowiedź,
 4. szczenięciu — odpowiedź,
 5. łżesz — odpowiedź,
 6. dmę — odpowiedź,
 7. wściekną — odpowiedź,
 8. krokwią — odpowiedź,
 9. czerwiach — odpowiedź,
 10. klną — odpowiedź.

Pochwalcie się, ile odgadliście. A może macie swoje podobne przykłady?

PS Za pomoc w ułożeniu quizu dziękuję Kubie Szymczakowi.

Poniżej komentują tylko osoby, którym słowa wulgarność, hejterstwo, czepialstwo, spamowanie są znane wyłącznie z definicji w Dobrym słowniku. Inni muszą wiedzieć, że mamy nożyczki i nie zawahamy się ich użyć.

 • Gosia Michalik

  Slabiutko. 5/5. Pocieszam się, że nie znałam słowa „czerw”.

 • Toszczyk

  9 – nie byłem pewien w przypadku czasownika wściec. Jeśli chodzi o takie nietypowe formy to zastanawiam się, jak brzmi dopełniacz liczby mnogiej od rzeczownika „krzta”. Poza tym, uważam, że „odzew” i „podlec” powinny być odmieniane z „e” ruchomym – tak jak „pozew” i „padalec”.