Quiz: co to za formy?

Moglibyście od razu przejść do rozwiązywania quizu, ale jeśli przeczytacie początkowy fragment, to nie tylko się czegoś ciekawego dowiecie, ale także sam quiz będzie dla Was bardziej interesujący.

Jeśli chcemy użyć jakiegoś wyrazu i już wiemy, jaki to wyraz, to musimy wybrać jego odpowiednią formę. Prosty przykład: KOCHAĆ, SWÓJ, PIESEK — tworzymy zdanie Kocham swojego pieska. Gdy od wyrazu podstawowego bierzemy formę odmienioną, to takie działanie nazywamy syntezą fleksyjną. Pełnej syntezy fleksyjnej dokonuje się w słownikach lub gramatykach, gdy np. wraz PIESEK podaje się tak:

piesek_w_DSCzyli odmienia się go przez wszystkie przypadki.

Jeśli jesteśmy odbiorcą zdania, to słysząc Kocham swojego pieska, musimy odkodować, że chodzi tu o wyrazy KOCHAĆ, SWÓJ, PIESEK. Czyli proces przebiega w drugą stronę. Odtwarzanie wyrazu podstawowego z danej formy odmiany nazywa się analizą fleksyjną.

I już ostatni akapit i przechodzimy do quizu.

W przypadku słowa pieska podanie wyrazu podstawowego jest prościutkie. Choć i tu kryją się niespodzianki. Słowo pieska może być formą wyrazu PIESEK — są to wtedy faktycznie dwie formy (i dopełniacz, i biernik), co widać w tabelce powyżej, tyle że równokształtne. Ale słowo pieska może też być żeńską formą przymiotnika PIESKI.

 

QUIZ

Poniżej znajdziesz dziesięć słów, do których należy podać ich wyrazy podstawowe. Twoim zadaniem jest zatem dokonanie analizy fleksyjnej (opisanej powyżej).

 1. żerze — ………………………………….,
 2. szysze — ………………………………….,
 3. cyście — ………………………………….,
 4. susi — ………………………………….,
 5. połciach — ………………………………….,
 6. dzidź — ………………………………….,
 7. rzężę — ………………………………….,
 8. truchłem — ………………………………….,
 9. mszałem — ………………………………….,
 10. niecce — ………………………………….,

 

ODPOWIEDZI

(na linkowanych stronach znajdziesz te formy w przykładach użycia)

 1. żerze — odpowiedź,
 2. szysze — odpowiedź,
 3. cyście — odpowiedź,
 4. susi — odpowiedź,
 5. połciach — odpowiedź,
 6. dzidź — odpowiedź,
 7. rzężę — odpowiedź,
 8. truchłem — odpowiedź,
 9. mszałem — odpowiedź,
 10. niecce — odpowiedź.

Pochwalcie się, ile odgadliście. A może macie swoje podobne przykłady?

PS Za pomoc w ułożeniu quizu dziękuję Kubie Szymczakowi.

PS 2 A podobny quiz (niejako ciąg dalszy): tutaj.

Poniżej komentują tylko osoby, którym słowa wulgarność, hejterstwo, czepialstwo, spamowanie są znane wyłącznie z definicji w Dobrym słowniku. Inni muszą wiedzieć, że mamy nożyczki i nie zawahamy się ich użyć.

 • Jagna Kocierbka

  10/10 Dodałabym: mąk, dżdżu.

 • Q.

  Myślałam że szysza to fajka wodna więc 9/10 🙂

 • Katja

  żer i dzidzia mnie pokonały – 8/10 🙂

 • Gosia Michalik

  Padłam na „truchle” – nie znałam tego slowa. I jeszcze „połeć” – byłam swięcie przekonana, że to się odmienia „połeciach”! No i „żer”. 7/10. A jak jest z odmianą mielenia w wariancie „zemleć”? Był taki dowcip: „powiedz zdanie ‚Malpa zmęła’ w czasie przeszłym”. Przepraszam za cudzysłowy, piszę z zagranicy z komputera o skomplikowanym mapowaniu klawiatury.

  • Styczności z truchłem nikomu nie życzę! 😉
   Co do zmielić, opisujemy to hasło w Dobrym słowniku (odmianę też).

   • Gosia Michalik

    Tak, widziałam, trzeba mieć pełny dostep do słownika (rozumiem, że w pełnej wersji jest na temat wariantu i odmiany).

   • VistulaFlisak

    W czasach późnego PRL-u wpada gościu do sklepu.
    – Macie kawę?
    – Mielim.
    – To ja poczekam.
    – Na co?
    – Aż zmielicie.
    – Panie, powiedziałam „mielim”, a nie „mielem”.

 • Toszczyk

  Dla mnie ten test był dość prosty, słownictwo znam, choć na co dzień nie używam. Słowo „pieska” jest prościutkie, bo kiedyś niestety wyrównano odmianę. Dawniej było psek-pieska, jak szwiec-szewca – wokalizacja jerów, jak się patrzy.
  „Dżdżu” by bardzo pasowało. Uwielbiam takie językowe smaczki! Kiedyś to słowo żyło, coś się ciekawego działo w odmianie, teraz jest martwe. Deżdż-dżdżu – jest i „e” ruchome, i wygłos mianownika się pięknie udźwięczniał w przypadkach zależnych. Zawsze mi się wydawało, że pierwsze „d-ż” należałoby oddzielić od siebie w wymowie „d-ż-dż-u”, jako że długi czas te głoski były oddzielone jerem.